To nije slučaj kada te zamenice koristimo kao upitne, limk na kraju teksta. Primeri, upotreba. Der Film, der wir sehen wollen, bekommt Oskar. Das ist die Frau, die einen Ferari hat. Hier ist das Kind, das neben mir wohnt. Naravno, odnosna zamenica može biti i u nekom drugom padežu u zavisnosti od uloge koju ima u rečenici. Der Tisch, den ich gekauft habe, war sehr teuer. Der Tisch - den. Osobne zamjenice u rečenici zamjenjuju imenice. Na taj se način skraćuju rečenice i izbjegava ponavljanje imenica. Zamjenica mora biti u skladu s rodom imenice koju zamjenjuje. Die Katze ist sehr schön. Sie heißt Clara. = Mačka jer vrlo lijepa. Zove se Clara. Der Schrank ist sehr modern. Er kostet 250 EUR. = Ormar je vrlo moderan. Stoji 250 eura. Osobne zamjenice dekliniraju se u dativu.
Lična povratna zamenica sebe ista je za svih šest lica i za sva tri roda, a menja se samo po padežima. Budući da se uvek odnosi na subjekat rečenice u kojoj se nalazi, ona sama nema oblik za subjekat, tj. nema nominativ. Nenaglašeni oblik postoji samo u akuzativu (se), a upotrebljava se za građenje povratnih i bezličnih glagola Licne, prisvojne i pokazne zamenice. Napisano na dan: 17.6.2013. Napiši novu temu; Odgovori ; Licne, prisvojne i pokazne zamenice; Sledeća strana. Odgovori; Idi na vrh . Poslao: 17 Jun 2013 16:51. Idi na vrh. offline. igor_zrnj ; Novi MyCity građanin; Pridružio: 17 Maj 2013; Poruke: 17; Gde živiš: zrenjanin; 0 Niko još nije pohvalio poruku. Registruj se da bi pohvalio/la poruku! LIČNE.
Moramo da obratimo pažnju na jednu veoma važnu stavku: Zamenice mogu da: zamenjuju u potpunosti imenice - Stellvertreter; da se koriste zajedno sa imenicama, uvek na poziciji ispred imenice - dekliniraju se, als Begleiter; Idemo redom po navedenim grupama iz tabele: Lične zamenice; Ich habe eine Katze. Sie ist schwarz. Ova vrsta zamenica uvek zamenjuje imenice, nikada se u jednoj. Zamjenice. Zamjenice su promjenjive riječi kojima se zamjenjuju druge riječi, najčešće imenice. Prema značenju zamjenice se dijele na osobne (lične), povratnu, posvojne, povratno-posvojnu, pokazne, upitne, odnosne i neodređene Deklinacija imenica u nemačkom se ne bazira na nastavcima koji se dodaju na imenicu, kao u našem jeziku, već se menja ono što je ispred imenice, najčešće, član, pridev. Gde ima pravila, ima i izuzetaka, pa je to slučaj kod genitiva. Imenice u genitivu u nemačkom imaju nastavak. Nemaju sve, koje imaju a koje ne i koji su to nastavci, sad ćemo naučiti. Ako pogledamo u bilo koji. Pokazne zamenice mogu upućivati na kvalitet (osobinu, svojstvo, kakvoću) bića ili predmeta koje označavaju imenice uz koje stoje. Tada se dobijaju na pitanja KAKAV?, KAKVA?, KAKVO?. To su: 1) ovakav, ovakva, ovakvo; ovakvi, ovakve, ovakva (predmet ili biće nalaze se blizu onoga ko govori o njima); 2) takav, takva, takvo; takvi, takve, takva (predmet ili biće nalaze se bliže onome kome. Po značenju zamjenice dijelimo na: Osobne (lične) zamjenice: 1. lice jednine (osoba koja govori i sebi): ja 2. lice jednine (osoba kojoj je govor upućen): ti 3. osoba jednine (osba koja ne govori o sebi niti joj je govor upućen): on (m. r.), ona (ž. r.) i ono (s. r.) 1. lice množine (osobe koja govori o sebi): mi 2. lice jednine (osoba kojoj je govor upućen): vi 3. osoba jednine (osba.
Na osnovu predloga određujemo u kom padežu će biti reč koja sledi. Ponekad se predlozi stapaju sa članom stvarajući kraći oblik. 17. Perfekat (prošlo vreme) Perfekat se prošlo složeno vreme. Gradi se od prezenta pomoćnog glagola haben ili sein i od participa II glavnog glagola. Pomoćni glagol je uvek na drugom mestu u rečenici i on je u ličnom glagolskom obliku, dok se glavni. Zamenice u Nemačkom jeziku. Ljudi, ne možete pisati nemački u Microsoft Word-u tako što ćete koristiti Insert - Symbol za svako nemačko slovo koje nemate u sroj abecedi. Ukoliko koristite Windows10 kliknite na Desktop-u ta tri slova ENG ili SRP u zavisnosti šta vam je postavljeno po defaultu na desnom doljnem uglu ekrana. Kliknite na Language preference s, zatim na + Add language i. Osobne zamjenice. Osobnim je zamjenicama svojstvena supletivnost (tj. promjena osnove u sklonidbi, npr. ja - mene) te razlikovanje naglašenih (npr. mȅne) i nenaglašenih (skraćenih) oblika (npr. me) Onaj tko se je pozabavio hrvatskim jezikom, shvatio je brzo kako na hrvatskom baš ništa nije jednostavno Tako je to i kod deklinacije hrvatskih imenica, jer za razliku od njemačkog u hrvatskom ima sedam padeža, dakle tri više nego u njemačkom jeziku. Pored poznati nominativ, genitiv, dativ i akuzativ postoje u hrvatskom još i lokativ, vokativ i instrumental. Toga je puno i zbunjuje.
Ličnim zamenicama nazivaju se one koje ukazuju na tri lica ο kojima je reč, to jest na onoga ko govori (prvo lice - εγώ), na onog kome se obraćamo (drugo lice - εσύ) i na onog ili ono ο kome ili čemu je reč (treće lice - αυτός) A sad na odgovore: ihre Mutter - njena majka seine Mutter - njegova majka Rečenice bi trebalo da glase ovako: Ja sam dobio poklon od njegovog oca: Ich habe ein Geschenk von seinem Vater bekommen. Ja sam dobio poklon od njenog oca. Ich habe ein Geschenk von ihrem Vater bekommen. Profil . Poslao: 15 Okt 2012 14:58. Idi na vrh. offline. milos55555 ; Građanin; Pridružio: 21 Jul 2011; Poruke. Za sve one, koji ne zele da pohadjaju skupe kurseve i zele samostalno da nauce nesto, uzivajte u klipovima i dokazite da sami mozete nesto nauciti. Lajkujte,.. PRIDEVSKE ZAMENICE . Pridevske zamenice su promenljive vrste reči koje u rečenici imaju istu službu reči kao pridevi, odnosno zamenjuju prideve. One u rečenici nisu samostalne i imaju funkciju atributa ili imenskog dela predikata. One mogu da se jave u sva tri roda jednine i množine i slažu se sa imenicom u rodu, broju i padežu
Kada vidimo da konstatovane zamjenice mogu da imaju oblik u određenim padežima, ili u ovom slučaju u akuzativu i dativu, shvatamo da imaju neku vezu sa glagolom, jer znamo da zamjenica sama sebi ne može da dodijeli padež. Ovdje ćemo, dakle govoriti o glagolima tj. povratnim glagolima i njihovoj vezi sa zamjenicama. Postoji podjela povratnih glagola na prave i neprave povratne glagole. Povratna zamenica se odnosi samo na treće lice jednine i množine. Nosce te ipsum. - Poznaj samog sebe! Se ipsum vincere pulcherrima res est. - Najlepše je dostignuće pobediti samog sebe. Prisvojne zamenice. Prisvojne zamenice se menjaju kao pridevi prve i druge deklinacije. Prisvojne zamenice vode poreklo od genitiva ličnih zamenica: meus,mea,meum - moj,moja,moje (genitiv lične.